Niedokwaśność żołądka

Problemy z trawieniem, zgagą i wzdęciami  coraz częściej dotyczą naszego społeczeństwa. Jak się okazuje u wielu osób po 40-tym roku życia dochodzi do zmniejszonego wydzielania kwasu solnego w żołądku. Problem ten potęgują  takie leki jak IPP, Pantoprazol, Bioprazol, które niewłaściwie stosowane lub niepotrzebnie, dodatkowo hamują wydzielanie kwasu  w żołądku.

Dlaczego potrzebujemy kwasu solnego w żołądku?

Po pierwsze jest on niezbędny do uaktywnienia pepsyny, enzymu trawiennego, wydzielanego w żołądku, odpowiedzialnego za trawienie białek. A co za tym idzie, nieprawidłowo rozpoczęty proces trawienia białek, zakłóca dalsze jego etapy, daje uczucie pełności i ciężaru po posiłku. Białko jest budulcem naszego ciała, jest niezbędne, a więc ważne by z pokarmu zostało prawidłowo rozłożone, by mogło być wchłonięte do organizmu i wykorzystane w celach budulcowych i regeneracyjnych.

Kwas solny, kwaśne ph w żołądku, jest doskonałą bronią przeciw patogenom, bakteriom, grzybom, które stale wnikają do naszego organizmu wraz z pożywieniem.

Gdy ph jest za wysokie, grzyby przedostają się do jelita. Przy osłabionym organizmie kolonizują je, wypierając bakterie symbiotyczne. Nieprawidłowa dieta, bogata w błonnik i cukier sprzyja ich namnażaniu. Grzyby, bakterie patogenne prowadząc procesy gnilne powodują wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Co gorsze wypierając florę, symbiotyczną odpowiedzialną za formowanie kału i produkcję witamin z grupy B, przyczyniają się do zakłóceń metabolicznych wynikających z braku tych witamin jak obniżony poziom żelaza, zakłócenia neurologiczne, skurcze, zajady itp.

Jak sprawdzić niedokwaśność żołądka?

Pozwala nam na to test z sodą oczyszczoną.

W pół szklance wody rozpuszczamy pół łyżeczki sody oczyszczonej. Przygotowany roztwór wypijamy, najlepiej rano. Podczas reakcji sody z HCl żołądka wydziela się CO2. Powoduje to „odbicie”. Jeżeli wystąpi ono do 90 sekund po wypiciu płynu oznacza prawidłowe zakwaszenie. Jednak gdy zachodzi po 3 minutach lub w ogóle, mamy do czynienia z niedokwaśnością. Wtedy możemy sobie pomóc stosując preparaty zawierające enzymy trawienne lub betainę jak np. Super enzymy. Preparaty te ułatwiają trawienie i stosowanie ich przez pewien czas pomaga przywrócić  prawidłowe stężenie kwasu solnego w żołądku.

Możemy również stosować mieszankę ziołową, która będzie stymulować wydzielanie enzymów i poprawiać proces trawienia.

Przykładowa mieszanka wg  O. Andrzeja Czesława Klimuszko:

Skład mieszanki
1 Kłącze tataraku 50g
2 Korzeń arcydzięgla 50g
3 Kwiat bzu czarnego 50g
4 Liść bobrka 50g
5 Liść mięty pieprzowej 50g
6 Liść szałwii 50g
7 Owoc kopru włoskiego 50g
8 Ziele dziurawca 50g
9 Ziele nostrzyka 50g
10 Ziele piołunu 50g
11 Ziele świetlika 50g

Dieta, suplementacja i cierpliwość doprowadzą z czasem do równowagi procesów trawienia, a co za tym idzie umożliwią wchłanianie prawidłowo przetworzonego pokarmu będącego budulcem i źródłem energii organizmu.