Dr farm. Jan Majewski – aptekarz o wielu pasjach.
Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu opowiadającego o pasjach dr n. farm. Jana Majewskiego, obecnego współwłaściciela naszej apteki, twórcy Muzeum Farmacji w Poznaniu, członka Międzynarodowej Akademii Historii Farmacji (Akademie Internationale d’Histoire de la Pharmacie), wieloletniego przewodniczącego Zespołu Sekcji Historii Farmacji PTFarm, mecenasa poetów, człowieka wielu pasji i inspiratora dla innych.
Artykuł ukazał się w APTEKARZU POLSKIM Piśmie Naczelnej Izby Aptekarskiej Nr 140 (118e) kwiecień 2018 autorstwem dr n.farm. Katarzyny Hanisz. http://www.aptekarzpolski.pl/2018/05/farmaceuci-i-ich-pasje/
Dr farm. Jan Majewski – aptekarz o wielu pasjach.
Spotykamy w naszym środowisku osoby nieprzeciętne, nie tylko ze względu na ogromną wiedzę i doświadczenie zawodowe, ale też z powodu wielu innych zainteresowań oraz życiowych pasji. Są wśród nich „Anioły Farmacji”, uznani i cenieni społecznicy, szanowani mistrzowie i nauczyciele. Są też farmaceuci, którzy pracę zawodową umiejętnie łączą z zainteresowaniami badawczymi albo aktywnie uczestniczą w tworzeniu i upowszechnianiu kultury. Niektórzy z nich potrafią skupiać wokół swoich idei innych i „zapalać” ich swoimi pasjami. Każda z tych osób z osobna i wszystkie razem stanowią przykład dla pozostałych członków zawodu i tym samym kształtują oblicze współczesnego farmaceuty.
„Kto chce zapalać innych, sam musi płonąć”.
Ludwik Hirszfeld
Do grona wyróżniających się farmaceutów należy zaliczyć mgr farm. Elżbietę Taterczyńską, bohaterkę artykułu autorstwa Hanny Cytryńskiej („Aptekarz Polski”, nr 131 (109e), lipiec 2017). Taką postacią jest także niewątpliwie dr farm. Jan Majewski, znany i ceniony w całym kraju aptekarz ze stolicy Wielkopolski.
Doktor Jan Majewski jest entuzjastą farmacji, a jego „przygoda” w wybranym zawodzie zaczęła się w 1969 r., kiedy otrzymał tytuł magistra farmacji na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Łodzi i stopień oficerski w Wojskowej Akademii Medycznej – także w tym mieście. Uzyskanie dyplomu magisterskiego zbiegło się ze zmianami w jego życiu osobistym, ożenił się z koleżanką ze studiów Konstancją Boszkówną. Jako podporucznik, a następnie porucznik pracował przez kilka lat w Składnicy Sanitarnej w Poznaniu. Po przejściu do cywila zajmował stanowiska zastępcy kierownika i kierownika w wielkopolskich aptekach: początkowo w Gizałkach blisko Pleszewa, później w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem, a od 1982 r. w historycznej aptece na Starym Rynku w Poznaniu, której przywrócił pierwotną nazwę „Pod Złotym Lwem”.
W 1990 r. apteka ta przeszła na własność małżeństwa Majewskich. Zapewne stare wnętrza i specyficzna atmosfera dawnej „officinae sanitatis” wywarły wpływ na ich dalsze, twórcze życie. Warto dodać, że od 2004 r. rodzinne tradycje aptekarskie państwa Majewskich godnie kontynuuje ich córka mgr farm. i mgr biol. Anna Maria Kielak.
W aptece „Pod Złotym Lwem” w Poznaniu od zawsze pielęgnowane są najwyższe wartości w farmacji, to jest dobro pacjenta i godność zawodu. Jak mawia dr Majewski – „Wielu młodych aptekarzy nie widzi człowieka tylko biznes, na którym można zarobić. My mieliśmy profesorów, którzy nauczyli nas szacunku do zawodu aptekarza i przekonania, że pacjent jest najważniejszy”. Dlatego też właściciele apteki czerpiąc satysfakcję z pomocy ludziom chorym, nie zapominają o młodych adeptach farmacji, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.
Doktor Jan – jak nazywają go pacjenci i znajomi – jest farmaceutą pełnym pasji. Największą z nich jest historia, a zwłaszcza historia farmacji. Zamiłowanie to wiąże się zarówno z jego działalnością naukowo – badawczą, jak i popularyzatorską. Od wielu lat zgłębia dzieje farmacji i utrwala pamięć o jej przedstawicielach, którzy w wybitny sposób zasłużyli się dla zawodu, kraju i społeczeństwa. Inspiruje innych i „zapala” swoim entuzjazmem, wnosząc znaczący wkład do poznania dziedzictwa aptekarstwa w Polsce.
Początki drogi naukowej dra Majewskiego sięgają lat 70., kiedy opublikował swoje pierwsze prace o tematyce historycznej w ogólnopolskich czasopismach farmaceutycznych. W tym też czasie powziął zamiar napisania pracy doktorskiej na temat zaopatrzenia medyczno – sanitarnego w powstaniu wielkopolskim i udziału w nim farmaceutów. Materiały do monografii gromadził ponad 20 lat, docierając do unikatowych materiałów archiwalnych i jeszcze żyjących powstańców – aptekarzy lub ich rodzin.
Doktoryzował się w 1998 r. na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Poznaniu, a jego dysertacja po uprzednim uzupełnieniu ukazała się drukiem i jest cytowana przez wielu autorów, zajmujących się tematyką Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Spod jego pióra wyszła bogato ilustrowana monografia pt. „Muzea farmacji i zbiory aptekarskie w Polsce”, która otrzymała pierwszą nagrodę na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu za wyjątkowe ujęcie tematu, wartość edytorską i piękny język. O znaczeniu monografii i jej przesłania dla zawodu świadczą słowa prof. Barbary Kuźnickiej, jednej z największych autorytetów naukowych w zakresie historii farmacji – „Jest [książka – przyp. aut.] świadectwem pietyzmu farmaceutów do przeszłości i zrozumienia, że wobec ogromnych strat w naszej kulturze materialnej trzeba chronić każdy przedmiot o historycznej wartości, a także gromadzić bieżącą dokumentację epoki, w której żyjemy”.
Opracował też kolejną książkę albumową – „Apteka Pod Orłem w Pleszewie” z serii wydawniczej „Najsłynniejsze polskie apteki”. Jest współautorem (ze Sławojem Kucharskim i Michałem Umbreitem) bardzo chętnie czytanej książki „Od alchemii do farmacji” oraz współautorem (z Krzysztofem Kmieciem) dwóch opracowań: „Ekslibrisy historyków farmacji” i „Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw ekslibrisu”. W swoim dorobku ma blisko 300 innych publikacji, w tym: artykuły popularno – naukowe, biogramy, recenzje książek, komunikaty, sprawozdania i materiały kronikarskie.
Wykonał trudną i żmudną pracę, odtwarzając kilkadziesiąt życiorysów powstańców – aptekarzy. Zostały one zamieszczone w wielotomowym słowniku – „Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919”.
Śledzi wątki farmaceutyczne w różnych dziedzinach nauki i kultury oraz w życiu ich przedstawicieli. Przeprowadził i opublikował wywiad z prof. Normanem Davisem, brytyjskim historykiem, badaczem historii Polski i synem aptekarza. Opisał związki z apteką młodego Jana Czochralskiego, późniejszego profesora, światowej sławy chemika i metaloznawcy, wynalazcy stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu. Wyniki swoich badań szeroko upowszechnia nie tylko w formie pisanej, ale też referując je podczas zjazdów i sympozjów historyków farmacji oraz innych naukowych spotkań farmaceutów w kraju i za granicą.
Z zamiłowaniem do historii związana jest jego kolejna pasja – muzealnictwo farmaceutyczne. Był jednym z organizatorów i pierwszym kustoszem Muzeum Farmacji w Poznaniu. Ma swoją prywatną kolekcję, na którą składają się: apteczne utensylia, ekslibrisy, dzieła sztuki związane z farmacją oraz literackie „białe kruki”. Zebrał pokaźną kolekcję karykatur i ekslibrisów Stanisława Mrowińskiego, zmarłego w 1997 r. grafika, malarza i scenografa. Chroni od zapomnienia jego rysunki ziół, wzorowane na zielniku Falimirza z XVI w. Popularyzuje wraz z córką Anną zielnik Elizy Orzeszkowej, znajdujący się w zbiorach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Od lat zgłębia tajemnice motywów tańca śmierci (dance macabre) w literaturze i sztuce. Pasjonuje go ikonografia świętych Kosmy i Damiana – patronów farmaceutów, aptekarzy i lekarzy. W celach poznawczych odwiedził wiele świątyń, muzeów i bibliotek w Polsce i w Europie, a jego opracowania o tej tematyce wzbogaciły i nadal wzbogacają polską historiografię farmaceutyczną.
Doktor Majewski jest mocno zaangażowany w prace Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej od czasu jej reaktywowania. Bierze udział w okręgowych i krajowych zjazdach aptekarskich, wygłasza referaty, organizuje różnotematyczne spotkania. W 1996 r. został przyjęty w poczet szacownego gremium – Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie uczestniczy w pracach Komisji Farmaceutycznej. Od prawie pół wieku należy do Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, w którym znany jest i ceniony jako animator i organizator życia naukowego miłośników historii. Wiele czasu i energii poświęca pracy w Sekcji Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego. Przez blisko 10 lat przewodniczył Zespołowi Sekcji Historii Farmacji PTFarm, a obecnie jest jego przewodniczącym honorowym.
Pod egidą Towarzystwa zorganizował pięć sympozjów historii farmacji, w tym dwa poza krajem. Podtrzymuje wieloletnie kontakty naukowe z zagranicznymi badaczami dziejów medycyny i farmacji, m.in.: w Rumunii, Niemczech, Białorusi, Francji i na Węgrzech. Współpraca z białoruskimi historykami przyniosła mu status członka rzeczywistego Grodzieńskiego Towarzystwa Przyjaciół Medycyny oraz członka zagranicznego Białoruskiego Towarzystwa Medycyny i Farmacji. Jest pomysłodawcą i organizatorem, wspólnie z Instytutem Historii Nauki PAN, corocznych przeglądów prac magisterskich z zakresu historii farmacji. W ten sposób zachęca młodzież farmaceutyczną do dalszej pracy badawczej, zwłaszcza o tematyce historycznej.
Inicjuje i wspiera wiele innych przedsięwzięć na rzecz swojego zawodu. Na jednym z zebrań poznańskich historyków farmacji poddał myśl wydania reprintu wartościowej monografii pt. „Materiały do dziejów historii aptek wielkopolskich”, autorstwa Leonarda Kostrzeńskiego. Wydatnie przyczynił się do zrealizowania tej idei, m.in. pomógł w pozyskaniu odpowiednich funduszy, przygotował (z Anitą Magowską) książkę do druku. Jak napisał, jego celem było – „(…) aby współczesnemu pokoleniu aptekarzy przybliżyć ich tradycje zawarte w pracy opartej na źródłowych materiałach i dokumentach zebranych i wydanych dzięki miłości do historii”.
Zapoczątkował i od 25 lat organizuje w Poznaniu Święto Aptekarzy pod patronatem św. św. Kosmy i Damiana. Obchody te łączą wszystkich farmaceutów: przedstawicieli samorządu i towarzystw naukowych, pracowników i studentów farmaceutycznej uczelni, aptekarzy z całej Wielkopolski. Z uwagi na swój publiczny charakter, przyczyniają się do pogłębiania wiedzy o zawodzie i jego tradycjach wśród mieszkańców Poznania.
Uwieńczeniem działalności i osiągnięć dra Majewskiego na polu farmacji, a zwłaszcza jej historii było przyjęcie go w poczet członków Międzynarodowej Akademii Historii Farmacji (Akademie Internationale d’Histoire de la Pharmacie), najwyższego gremium zrzeszającego farmaceutów różnej narodowości. Akt powołania odbył się w uroczystej oprawie podczas 39 Międzynarodowego Kongresu Historii Farmacji w Wiedniu 17 września 2009 r.
Doktor Jan Majewski jest znany nie tylko w środowisku farmaceutycznym. Ze względu na aktywny udział w życiu naukowym, społecznym i kulturalnym Poznania, należy do elity tego miasta. Działa w Towarzystwie Przyjaciół Poznańskiej Fary. Wraz z innymi członkami Towarzystwa popularyzuje znaczenie religijne i architektoniczne kościoła farnego oraz związane z nim tradycje. Pomaga w zdobywaniu funduszy na remont zabytkowej świątyni. Od wielu lat niestrudzenie utrwala pamięć o wielkopolskich powstańcach. Dzięki jego staraniom, w 2008 r. na ścianie apteki „Pod Złotym Lwem” na Starym Rynku w Poznaniu została odsłonięta tablica upamiętniająca 90. rocznicę zatknięcia polskiego sztandaru na wieży poznańskiego ratusza. W czasie niewoli narodowej sztandar przechowywali ówcześni właściciele apteki, a po zdobyciu ratusza przez powstańców w 1918 r. przekazali go w ich ręce. Również z inicjatywy dra Majewskiego, w 2013 r. odsłonięto na murze apteki „Pod Orłem” w Kcyni (woj. kujawsko – pomorskie) tablicę poświęconą pamięci sławnego kcynianina – prof. Jana Czochralskiego. Profesor Czochralski chociaż nie był aptekarzem pracował w kilku aptekach, m.in. w Berlinie, a w kcyńskiej aptece kupował materiały do swoich doświadczeń.
Poznański aptekarz jest miłośnikiem i mecenasem literatury i sztuki. W 1995 r. był jednym ze współzałożycieli Fundacji Literackiej w Poznaniu, a od 2003 r. pełni w niej funkcję wiceprezesa. Wraz z innymi aptekarzami, właścicielami hurtowni i firm farmaceutycznych wspiera poetów. Jest spiritus movens tego przedsięwzięcia. Sponsorował i był jednym z wydawców ponad 60. tomików poezji. Ufundował wiele nagród dla laureatów konkursów literackich. Przez pięć lat współorganizował Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Łucji Danielewskiej.
Jest spadkobiercą, wydawcą i niekiedy redaktorem książek Mariana Cezarego Abramowicza; zmarłego w 1997 r. poety, prozaika, dramatopisarza i jego serdecznego przyjaciela. Z inicjatywy dra Jana Majewskiego została założona w rodzinnych stronach poety – najpierw w Gizałkach koło Pleszewa, a następnie w Białobłotach – pracownia pamięci Mariana Cezarego Abramowicza. Do dzisiaj jest jej honorowym kustoszem. Wraca tam często, jak mówi po to – żeby posiedzieć i pogadać w ciszy z Czarkiem oraz powspominać sobie choćby ten fragment wiersza – „(…) wiem (w czasie żniw) tak samo się kończy historia/chwastów i pszenicy. Byłeś i jesteś ziarnem, Przyjacielu”.
Doktor Jan Majewski jest jednym z najbardziej utytułowanych aptekarzy. Jego działalność i zasługi zostały dostrzeżone i docenione przez ważne polskie gremia farmaceutyczne. I tak, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne wyróżniło go medalem im. Ignacego Łukasiewicza „De Pharmacia Bene Meritis”, godnością Członka Honorowego, Odznaką Honorową PTFarm i godnością Przewodniczącego Honorowego Zespołu Sekcji Historii Farmacji. Naczelna Rada Aptekarska uhonorowała go medalem im. Bronisława Koskowskiego „Ad Gloriam Pharmaciae” i tytułem „Strażnik Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego”, a Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu przyznała statuetkę im. Prof. Franciszka Adamanisa, wręczaną wyróżniającym się postaciom farmacji wielkopolskiej. W uznaniu zasług w upamiętnianiu zwycięskiego zrywu narodowego 1918 – 1919, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyznało mu nagrodę honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Natomiast za krzewienie idei pracy organicznej, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu wyróżniło go srebrnym medalem „Labor omnia vincit” (Praca wszystko zwycięża), odznaczeniem wysoko cenionym przez wielkopolskich organiczników – naukowców, przedstawicieli sektora gospodarczego, ludzi kultury, sztuki, reprezentujących wspólne wartości patriotyczne, poszanowanie tradycji narodowej i wartości moralne. Fakt wręczenia medalu zaliczył go do grona Przyjaciół Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.
Doktor Jan Majewski ma też w swojej kolekcji zupełnie inne „tytuły”. Dziennikarze często nazywają go „człowiekiem sztuką zakręconym”, „człowiekiem z gorącą głową”, „pasjonatem tysiąca pasji”, „mecenasem sztuk wszelakich”. Dla bliskich znajomych i przyjaciół jest po prostu „Jankiem”, znanym ze swej uczynności i życzliwości, pogodnego usposobienia i gościnności. Ma na zapleczu apteki „Pod Złotym Lwem” swój mały „salon kulturalny”. Bywają w nim ludzie nauki, duchowni, artyści. Gościnną aptekę odwiedził ks. Józef Tischner. Bywała tam Krystyna Feldman, poznańska aktorka znana z roli Nikifora. W nastrojowym saloniku dysputy naukowe prowadzą profesorowie poznańskich uczelni, snuje plany twórcze poznańska „bohema”. Chętnie „zaglądają” tam znajomi i przyjaciele – miejscowi, z Polski i z zagranicy. Gospodarz częstuje ziołową nalewką własnej, dobrze strzeżonej, receptury – Liquor Benedictinorum. Należy ją dawkować ostrożnie, jak każdy środek leczniczy. Kto raz odwiedził „magiczny” pokój na zapleczu apteki „Pod Złotym Lwem” na Starym Rynku w Poznaniu, ten chętnie do niego wraca.
dr n. farm. Katarzyna Hanisz
Piśmiennictwo:
- Michał H. Umbreit: Doktor nauk farmaceutycznych Jan Majewski członkiem Międzynarodowej Akademii Historii Farmacji. „Biuletyn Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej”, nr 3 – 4 (2009), s. 78 – 80.
- Andrzej Wróbel, Stanisław Vogel, Ewa Dębińska: Apothecare necesse est…, Warszawa 2007, s. 42 – 43.
- Sławoj Kucharski: Doktorat Jana Majewskiego – aptekarza z oficyny „Pod Złotym Lwem” w Poznaniu. „Farmacja Polska”, R. 54, 1998, nr 14, s. 666.
- Kto jest kim w farmacji polskiej pod red. Wacława Jaroniewskiego, Jerzego Sykulskiego, Jana Hołyńskiego, Anny Wędzisz, Katarzyny Hanisz. Łódź 2001, s. 170 – 171.
- Archiwum prywatne dra farm. Jana Majewskiego.
- Anita Magowska, Michał Umbreit: Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w latach 1947 – 1997. Poznań 1997.
- Jan Majewski, fundacjaliteracka.pl/sylwetki/jan-majewski/
- Barbara Kuźnicka: Wkład do poznania dziedzictwa aptekarstwa w Polsce. O książce Jana Majewskiego pt. „Apteka Pod Orłem w Pleszewie”, „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki” 55/3 – 4, s. 305 – 310.
- Aleksandra Iżycka: Jubileuszowa apteka, wywiad z Konstancją i Janem Majewskmi z poznańskiej apteki „Pod Złotym Lwem”, „Magazyn Aptekarski” 6/2005, s. 23.
- Elżbieta Janikowska: Mecenas sztuk wszelakich. „Gazeta Farmaceutyczna”, nr 4 (kwiecień), 2006, s. 34 – 35.
- Paula Wendland: Farmaceuta mecenasem poetów., „Puls Medycyny”, pb.pl/farmaceuta-mecenasem-poetow-446075
- Lech Konopiński: Doktor Majewski – przyjaciel poetów, http://bez-recepty.pgf.com.pl/nr5/0005-biografia.htm
- Danuta Pawlicka: Tajemnica zaplecza Apteki Pod Złotym Lwem, Express, sobota – niedziela, 4 – 5, 8, 2001, s. 9.
- Jan Majewski: Nie chciałem być aptekarzem. Wywiad z prof. dr Normanem Daviesem. „Czasopismo Aptekarskie”, vol. 17, nr 12 (204), grudzień 2010, s. 11 – 13.
Zdjęcia ze zbiorów dra Jana Majewskiego