W dniu 27 grudnia 2008 r. odbyły się obchody 90. rocznicy wybuchu powstania. Centralne uroczystości  zorganizowano w Poznaniu pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z udziałem Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP oraz Donalda Tuska, premiera rządu. Złożono też wieńce i kwiaty w miejscach, upamiętniających zwycięski zryw Wielkopolan. Po południu, na Placu Wolności, w pobliżu Hotelu „Bazar”, gdzie padły pierwsze strzały, około 10 tys. widzów oglądnęło wielkie widowisko plenerowe „27 grudnia.pl” (w reż. Filipa Bajona). Nikomu nie przeszkadzał mróz ani późna pora.

W niedzielę,  o godz. 10, na Starym Rynku w Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową na ścianie Apteki „Pod Złotym Lwem”. Właśnie tutaj, przed południem, w dniu 28 grudnia 1918 r. do mieszkania Klary i Mariana Dalskich – właścicieli apteki, przyszedł porucznik Janusz Leszczyński, z dwoma żołnierzami uradowany, jako że powstańcy zdobyli Ratusz Poznański. Poprosił o wydanie sztandaru, który otrzymał i zaraz zawiesił na wieży. I tak, po 125 latach niewoli, ponownie na ratuszu  powiewała biało-czerwona.

Ten fakt został przypomniany przez Sekcję Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego z której inicjatywy fundatorami piaskowcowej tablicy byli Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu, PTFarm  i Apteka „Pod Złotym Lwem”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Stefan Barłóg, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, dr n. farm. Tadeusz Bąbelek, prezes WOIA, prof. Michał H. Umbreit, wiceprezes Sekcji Historii Farmacji, Pani Maria Kryszkiewicz i inż. Maciej Kryszkiewicz, z rodziny dawnych aptekarzy Dalskich.

Tablicę poświęcił ks. prałat Wojciech Wolniewicz, proboszcz Poznańskiej Fary.

Podczas uroczystości wartę pełniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej, ubrana w mundury powstańcze.

Przy aptece spotkali się nie tylko miłośnicy historii miasta, przedstawiciele świata nauki, ale przede wszystkim aptekarze z rodzinami (jako że w Powstaniu Wielkopolskim udział wzięło prawie 80. aptekarzy), przechodnie i goście zagraniczni.

Właściciele apteki zaprosili  na zaplecze Apteki „Pod Złotym Lwem, aby powspominać i rozgrzać się przy „Liquor Benedictinorum”.  W czasie spotkania rozmawiano o farmaceutach i ich rodach  związanych nie tylko z Powstaniem Wielkopolskim, których przywołał podczas osłonięcia tablicy dr J. Majewski. Chętnie przeglądano „Księgę pamiątkową” z karykaturami gości apteki i dyskutowano o uroczystościach związanych z obchodami 90. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz pozostawiono wpisy w następnej księdze.

 • Siedziba apteki

  Stary Rynek 75
  61-772 Poznań

 • Godziny otwarcia

  Poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00
  Sobota 9.00 – 18.00
  Niedziela 10.00 – 18.00

 • Email

  majewscy@aptekapodzlotymlwem.com.pl